Warto słuchać muzyki poważnej!

Każdy z nas miał w większym lub mniejszym stopniu do czynienia z muzyką. Towarzyszy ona ludziom wszędzie: w szkole, w domu, podczas podróży. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pięknie skomponowane dźwięki nie są naszemu organizmowi obojętne. Badania naukowe dowodzą, że warto, aby muzyka poważna towarzyszyła nam przy wykonywaniu codziennych czynności!

Odpowiednio dobrane utwory mają zbawienny wpływ na funkcjonowanie człowieka. Mogą pomóc w koncentracji i przyswajaniu wiedzy, oddziałują pozytywnie na nasze samopoczucie. Wpływają także na funkcjonowanie organizmu człowieka, chociażby na serce czy układ nerwowy.

Wielu z nas miewa dni, kiedy już rano brak nam chęci i energii do działania. Czasami nawet duża kawa nie jest w stanie nas „obudzić”. Co wtedy robić? Posłuchać muzyki! Energiczne utwory słuchane w drodze do pracy czy na uczelnię sprawią, że dobre nastawienie i chęci do życia nie opuszczą nas do końca dnia. Z pewnością każdy zgodzi się ze mną, że szybki, „wpadający” w ucho utwór nie raz pomógł mu się „ocucić”.

Z drugiej strony, muzyka może nas także uspokoić, pomóc nam się zrelaksować. Utwory utrzymane w wolniejszym tempie pozwalają nam na wprowadzenie się w stan odprężenia. Nie ma nic przyjemniejszego, niż oderwanie się od codzienności w towarzystwie kojącej nasze nerwy melodii. Często nie doceniamy, jak wielkie, odprężające działanie mają na nas nuty płynące z grającego w pobliżu radia, czy odtwarzacza mp3.

Muzykę poważną omijamy często szerokim łukiem, a to poważny błąd! Naukowcy odkryli bowiem ciekawe zjawisko zwane „efektem Mozarta”. Jest to niesamowite oddziaływanie utworów wielkich kompozytorów na nasz organizm. Udowodniono, że ucho odpowiada za naładowanie kory mózgowej energią elektryczną, co niesie za sobą wiele pozytywnych skutków! Jednym z nich jest poprawa koncentracji i rozwój inteligencji. I tak oto muzyka Vivaldiego, Telemana czy Bacha – wielkich barokowych kompozytorów przyspiesza przyswajanie wiedzy i powiększa pamięć. Przydatna informacja dla studentów, prawda?

Oprócz oddziaływania na nasze samopoczucie i pomocy w koncentracji muzyka ma także moc uzdrawiającą. Muzykoterapię stosuje się podczas zabiegów chirurgicznych, stomatologicznych, czy na oddziałach położniczych w celu łagodzenia bólu. Muzyką stymuluje się mózgi pacjentów w śpiączce i po wylewie. Terapeuci wykorzystują także dźwięki jako pomoc w leczeniu zaburzeń psychicznych.

Dźwięki nie na darmo zajmowały zawsze ważne miejsce w życiu ludzi. Gdy następnym razem założycie na swoje uszy słuchawki, pamiętajcie o dobroczynnym działaniu odpowiedniej muzyki na nasze organizmy. Wybierając utwory do słuchania pomyślcie o Bachu, Chopinie, czy Mozarcie. Zdziwicie się, jak pozytywnie wpłynie to na waz organizm!