Czy słuchanie muzyki w pracy to dobry pomysł?

Niektórzy ludzie często słuchają muzyki podczas pracy, choć inni twierdzą, że nie mogą się skoncentrować i wolą pracować w ciszy.

Przeprowadzono na ten temat kilka badań. W 1972 r. pojawiło się jedno badanie zatytułowane „Muzyka: pomoc w produktywności”, które, jak sama nazwa wskazuje, stwierdzało, że pracownicy osiągają lepsze wyniki, gdy słuchają muzyki. Jednak badanie to dotyczyło pracowników w fabryce, którzy wykonywali mechaniczne i powtarzalne zadania, mogące prowadzić do nudy.

W 1980 r. Takahiro Tamesue z Uniwersytetu Yamaguchi w Japonii przeprowadził nową analizę z wykorzystaniem bardziej złożonych procesów poznawczych, a jej wynik całkowicie się zmienił. Tamesue przeanalizował neurologiczne procesy zachodzące przy różnych rodzajach dźwięków i doszedł do wniosku, że choć nie wszystkie dźwięki oddziałują na mózg z taką samą intensywnością, najlepszą muzyką do pracy jest cisza. Stwierdził również, że im bardziej intensywny jest dźwięk, tym bardziej wpływa on na koncentrację osoby. Dlatego można powiedzieć, że wybór ulubionej muzyki do pracy to zły pomysł.

Zgodnie z powyższym, muzyka klasyczna lub relaksacyjna nie zakłóca tak bardzo pracy mózgu, ale nadal wpływa na koncentrację. Jeśli chcesz słuchać muzyki w biurze, bardzo ważne jest, aby osiągnąć porozumienie z innymi członkami biura, aby słuchać rytmów, które wszyscy lubią, a także przy głośności, która nie wpływa na pracę innych.

Jeśli masz powtarzalną pracę, muzyka może pomóc ci się bardziej skoncentrować, a w przypadku pracy twórczej, pozwala umysłowi bardziej się otworzyć. W niniejszym artykule znajdziesz propozycje muzyki do pracy i relaksu.

W środowiskach takich jak bankowość nie jest to zalecane ze względu na wymaganą koncentrację, chociaż najważniejszą rzeczą, jest to, żeby każdy chciał słuchać muzyki. Muzyka może poprawić produktywność, o ile istnieje konsensus w zespole roboczym, tak aby wszyscy czuli się swobodnie i nie był to środek narzucony.

Najlepszą motywacją dla pracowników, jest umożliwienie im pracy w miejscach, w których czują się naprawdę komfortowo, niezależnie od czynników rozpraszających, takich jak muzyka, tak aby mogli skutecznie reagować na wymagania codziennego życia. Ponieważ muzyka powoduje wydzielanie dopaminy, czyli tego, co sprawia, że ludzie odczuwają przyjemność i szczęście. Muzyka pomaga również stymulować pracę serca, co pobudza koncentrację i dobrą pamięć, a w rezultacie zwiększa produktywność.